Kancelaria Adwokacka Adwokata Pawła Woronowicza świadczy kompleksową pomoc prawną we wszystkich dziedzinach prawa, a w szczególności;
Prawo Karne
Prawo Cywilne
Prawo Rodzinne
– rozwód,
– separację,
– alimenty ( w tym m.in. w przedmiocie uchylenia obowiązku alimentacyjnego czy obniżenia wysokości alimentów),
– ustalenie władzy rodzicielskiej,
– ustalenie kontaktów,
– ustalenie/zaprzeczenie ojcostwa,
– ustanowienie rozdzielności majątkowej,
– podział majątku małżonków,
– wyrażenie zgody na podjęcie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka.
Prawo Spadkowe
Prawo Gospodarcze
Prawo Pracy
Prawo Administracyjne
Czy wiesz, że jeżeli z powodu opóźnienia samolotu byłeś zmuszony spędzić na lotnisku kilka godzin, Twój lot został odwołany, albo też odmówiono Ci wejścia na pokład, ponieważ przewoźnik sprzedał zbyt dużą liczbę biletów stosunku do miejsc w samolocie, to jesteś jednym z 8,5 mln pasażerów, którym należy się z tego tytułu odszkodowanie, w wysokości od 250 euro do nawet do 600 euro ?
Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) Nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego ustanawiającego wspólnego zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, pasażerowie mają prawo o odszkodowania w wysokości;
– 250 euro dla wszystkich lotów o długości do 1500 kilometrów,
– 400 euro dla wszystkich lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych niż 1500 kilometrów i wszystkich innych lotów o długości od 1500 do 3500 kilometrów,
– 600 euro dla wszystkich innych lotów niż określone w lit. a ) lub b).
Jednocześnie Rozporządzenie (WE) Nr 261/2004 nie narusza praw pasażerów do dochodzenia dalszego odszkodowania, odszkodowanie zaś przyznane na podstawie przywołanego wyżej rozporządzenia może zostać z kolei potrącone z takiego odszkodowania.
Rekompensata nie przysługuje tylko i wyłącznie w sytuacji kiedy lot został odwołany z przyczyn wyjątkowych, niezależnych od przewoźnika np. strajk pracowników lotniska.
Z kolei w sytuacji, kiedy linia lotnicza zgubi bagaż rejestrowy, zniszczy go lub dostarczy z opóźnieniem, pasażer może domagać się rekompensaty do wysokości 1220 euro.
Jeżeli chodzi o termin przedawnienia ww. roszczeń to Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 marca 2017 r., sygn. III CZP 111/16 wskazał, iż roszczenia o odszkodowanie przewidziane w rozporządzeniu (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 295/91, przedawnia się w terminie rocznym na podstawie art. 778 kc.
Kancelaria Adwokacka Adwokata Pawła Woronowicza z siedzibą w Szczecinie z powodzeniem reprezentuje swoich Klientów w dochodzeniu odszkodowań za opóźnione, odwołane i nieodbyte loty, począwszy od złożenia pisemnej reklamacji do przewoźnika, skargi do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, aż po wdanie się w spór co do istoty sprawy na drodze postępowania sądowego i wyegzekwowanie należności.
Czy wiesz, że jeżeli jesteś ofiarą wypadku drogowego lub kolizji drogowej, Twój pojazd został uszkodzony, a Ty doznałeś obrażeń ciała jako pasażer, kierowca lub pieszy to przysługuje Ci odszkodowanie, nawet jeżeli sprawca nie miał wykupionej bądź ważnej polisy OC ?
Poszkodowanemu w wyniku wypadku drogowego bądź stłuczki przysługuje;
Jeżeli zaś doszło do uszczerbku na Twoim zdrowiu to przysługuje CI również;
Nadto, jeżeli w wyniku wypadku drogowego zmarła Ci osoba bliska przysługuję Tobie także;
Kancelaria Adwokacka Adwokata Pawła Woronowicza z siedzibą w Szczecinie z powodzeniem reprezentuje swoich Klientów w sprawach związanych z dochodzeniem roszczeń od sprawców wypadku lub kolizji drogowych, także w sytuacji, kiedy sprawa nie posiadał wykupionej bądź ważnej polisy OC.
Czy wiesz, że możesz bez obaw zlikwidować polisę lokacyjną (polislokatę) oraz uzyskać zwrot opłaty likwidacyjnej, czyli środków, które zostały Ci nienależnie potrącone wskutek wypowiedzenia umowy ?
Na wstępie, zacznijmy od tego czym w ogóle są polisolokaty ?
Polisolokaty są szczególnym produktem inwestycyjnym, który ma formę polisy na życie lub dożycie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Istota tego produktu polega na podziale środków na ubezpiecznie i na inwestycję. Zawarta umowa ma co do zasady charakter długoterminowy, a wcześniejsza rezygnacja z zawartej umowy oznacza dla konsumenta utratę całości lub przeważającej części zgromadzonych dotychczas środków.
Do 2014 r. polisolokaty były traktowane jako krótkoterminowe inwestycje gwarantujące premię w postaci zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych i z tego to powodu produkt ubezpieczeniowy był o wiele atrakcyjniejszy od powszechnych obecnie lokat bankowych.
Środki na polisolokacie co prawda objęte są gwarancją, ale forma gwarancji jest inna niż w tradycyjnych lokatach, przede wszystkim, z uwagi na formę produktu ubezpieczeniowego. Bezpieczeństwo środków zgromadzonych na polisolokatach jest zapewnione przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjnych wyłącznie do 50 % jej wartości w razie niewypłacalności towarzystwa ubezpieczeniowego.
W ostatnich latach świadomość społeczeństwa w przedmiocie produktów finansowych i ubezpieczeniowych oferowanych przez banki i towarzystwa ubezpieczeniowe znacząco wzrosła co przekłada się na dostrzeżenie wielu wad polis lokacyjnych, o których nie było mowy w trakcie rozmowy z przedstawicielem banku czy towarzystwa ubezpieczeniowego.
Do wad polisolokat zaliczamy;
wysokie koszty produktu, do których zaliczamy opłatę administracyjną, koszty wstępne, koszty zarządzania, prowizję agenta, opłaty operacyjne, opłaty za ryzyko, a także opłaty likwidacyjne obejmujące koszty zamknięcia rachunku i rozwiązania umowy ubezpieczenia, a jej wysokość w pierwszych latach trwania ubezpieczenia dochodzi – nawet do 100% wypłaconych środków,
brak możliwości częściowej wypłaty środków z trwającej inwestycji,
mniej korzystny system gwarancji polisolokat obejmujący w przypadku upadłości towarzystwa ubezpieczeniowego ochronę maksymalnie 50% wpłaconego kapitału, jednak nie więcej niż 30.000,00 euro,
pozbawienie konsumenta praktycznej możliwości odstąpienia od umowy ( dotyczy umów zawartych przed 2016 r.) bez dotkliwych konsekwencji finansowych,
od dnia 1 stycznia 2015 r. polisolokaty są opodatkowane 19% podatkiem od zysków kapitałowych,
długoterminowy charakter umowy,
stosowanie przez towarzystwa ubezpieczeniowe klauzul niedozwolonych.
Analiza dotychczasowych sporów sądowych w zakresie polisolokat pozwala na stwierdzenie, że produkty finansowe oferowane przez banki i towarzystwa ubezpieczeniowe w latach 2009 – 2013 były oferowane w taki sposób, że konsument zwykle nie wiedział, czym w ogóle jest produkt i jakie są prawa i obowiązki stron. Często umowy te były zawierane niejako obok umów kredytowych czy też umów pożyczek, celem zwiększenia zdolności kredytowej potencjalnego klienta. W literaturze model takiej sprzedaży określa się mianem “misseling-u”, czyli celowego wprowadzania w błąd klienta poprzez zatajanie istotnych informacji na temat oferowanego produktu, innymi słowy jest to nieuczciwa i nieetyczna praktyka sprzedawców.
Obecnie w orzecznictwie sądów powszechnych przyjmuje się, iż pobierane opłaty likwidacyjne są niedozwolone w świetle prawa (tzw. klauzule abuzywne), ponieważ rażąco naruszają interesy konsumenta. Z tego też względu tego rodzaju postanowienia umieszczone w Ogólnych Warunkach Umowy nie są dla strony wiążące, a pobierane opłaty są pobierane bezpodstawnie, co czyni żądanie ich zwrotu w pełni zasadnym.
Kancelaria Adwokacka Adwokata Pawła Woronowicza z siedzibą w Szczecinie z powodzeniem reprezentuje swoich Klientów w sprawach związanych z likwidacją polis lokacyjnych i zwrotu pieniędzy, które zostały utracone wskutek wypowiedzenia polisolokaty.
Czy wiesz, że jeżeli Twoje mienie zostało zniszczone w skutek kradzieży, aktu wandalizmu czy też innego bezprawnego działania osoby trzeciej np. w skutek zalania mieszkania to z tego tytułu przysługuje Ci odszkodowanie od sprawcy zdarzenia czy też jego ubezpieczyciela ?
Szkodami majątkowymi są wszelkiego rodzaju uszczerbki w dobrach lub interesach, a także utracone korzyści, których poszkodowany doznał wbrew własnej woli. Celem ustalenia odpowiedzialności za szkodę majątkową niezbędne jest wykazanie związku przyczyno-skutkowego pomiędzy zaistniałym zdarzeniem a powstałą szkodą. Innymi słowy na poszkodowanym ciąży obowiązek wykazania, że następstwo danego zdarzenia jest jego naturalnym skutkiem.
Co do zasady naprawienie powstałej szkody może być dokonane zgodnie z wyborem poszkodowanego, a mianowicie poprzez przywrócenie stanu poprzedniego, albo poprzez zapłatę odpowiedniej kwoty. Niemniej jednak, jeżeli brak jest możliwości przywrócenia stanu poprzedniego to na zobowiązanym ciąży obowiązek wypłacenia rekompensaty w formie pieniężnej. Jeżeli sprawca zdarzenia posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, roszczenia poszkodowanego kierowane są do ubezpieczyciela, który na podstawie opinii sporządzonej przez działającego na zlecenie ubezpieczyciela rzeczoznawcy wypłaci stosowne odszkodowanie.
Powszechną praktyką jednak jest, że firmy ubezpieczeniowe mając niewątpliwy interes ekonomiczny, nie tylko celowo zaniżają wysokość odszkodowań, ale także co raz częściej odmawiają wypłaty należnego odszkodowania, powołując przy tym się na brak związku przyczyno-skutkowego pomiędzy zaistniałym zdarzeniem a szkodą czy też na niezrozumiałe dla przeciętnego obywatela zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Nasze dotychczasowe doświadczenie mówi jednak, że nie należy dawać wiary w przedstawiane przez ubezpieczyciela informację, a przedłożona przez ubezpieczyciela decyzja o wypłacie zaniżonego odszkodowania czy też odmowie jego przyznania nie jest ostatecznym zakończeniem sprawy.
Kancelaria Adwokacka Adwokata Pawła Woronowicza z siedzibą w Szczecinie z powodzeniem reprezentuje swoich Klientów w sprawach związanych z dochodzeniem odszkodowań majątkowych od osób odpowiedzialnych za powstanie szkody czy ich ubezpieczycieli.
Również obrazek z jakimś odesłaniem do wypadku komunikacyjnego.
Czy wiesz, że istnieje procedura sądowa, która umożliwia umorzenie zobowiązań finansowych osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej?
Upadłość konsumencka, to postępowanie, którego docelowym założeniem jest oddłużenie osoby, która stała się niewypłacalna nie na skutek umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa. W większości przypadków chodzi zatem o sytuacje, w których konsument stał się niewypłacalny na skutek okoliczności wyjątkowej i niezależnej od dłużnika.
Nie oznacza to jednak, że dłużnik automatycznie „pozbywa się” wszystkich długów. Celem postępowania upadłościowego jest również zaspokojenie wierzycieli w możliwie najwyższym stopniu. Ostatecznym efektem postępowania upadłościowego jest jednak całkowite zwolnienie konsumenta z długów, których nie jest, ani nie będzie w stanie spłacić.
Upadłość konsumencka odbywa się w kilku etapach: postępowanie w przedmiocie upadłości, postępowanie upadłościowe właściwe, plan spłaty wierzycieli oraz oddłużenie. Podczas tego procesu majątek dłużnika podlega zajęciu i licytacji, a uzyskana suma zostaje przeznaczona na spłatę wierzytelności. Jeżeli owa suma nie wystarczy na pokrycie wszystkich należności, sąd wyznacza tzw. plan spłaty (w szczególnych przypadkach może odstąpić od tego etapu). Co ważne, plan ten jest dostosowany do możliwości zarobkowych dłużnika, nie do wysokości pozostałych do spłaty długów. Myśląc jednak o upadłości konsumenckiej należy liczyć się ze stratą całego majątku. W zamian jednak konsument zyska uwolnienie od starych długów.
Jakie są więc korzyści z oddłużenia w upadłości konsumenckiej? Przede wszystkim pewność oddłużenia, komfort psychiczny, zawieszenie, a następnie umorzenie postępowań windykacyjnych, sądowych o zapłatę oraz egzekucyjnych, niskie koszty sądowe, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego, wstrzymanie odsetek oraz usunięcie informacji z baz dłużników nawet w sytuacji nieposiadania jakiegokolwiek majątku.
Należy jednak pamiętać, że konsument traci możliwość skorzystania z instytucji upadłości konsumenckiej jeżeli swoim działaniem bądź zaniechaniem obiektywnie doprowadził do stanu, w którym trwale utracił on możliwość spłacania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, a ponadto było to przez niego zawinione. Oddłużenie w ramach upadłości konsumenckiej nie dotyczy:
Kancelaria Adwokacka Adwokata Pawła Woronowicza posiada odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz teoretyczne umożliwiające należyte przygotowanie klienta do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Nasz zespół przeprowadził już szereg postępowań zwieńczonych wydaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Terminowa realizacja zobowiązań przez kontrahentów wpływa na płynność finansową przedsiębiorstwa, jednakże niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których kontrahent opóźnia się z zapłatą należności, bądź w ogóle ich nie uiszcza. W takich przypadkach jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań jest przekazanie sprawy do profesjonalnej windykacji.
Kancelaria Adwokacka Pawła Woronowicza świadczy kompleksową obsługę w zakresie windykacji należności – zarówno od podmiotów gospodarczych, jak i osób prywatnych.
W celu przeprowadzenia działań windykacyjnych nasz zespół służy profesjonalną pomocą w szczególności w zakresie sporządzania monitów windykacyjnych, wezwań do zapłaty, polubownej windykacji należności w kraju i za granicą, sporządzania pozwów w postępowaniu nakazowym, upominawczym i uproszczonym – także przy powództwach przeciwko członkom zarządu spółki z o.o., prowadzenia postępowania klauzulowego przy postępowaniu egzekucyjnym, przeprowadzenia czynności zmierzających do wyjawienia majątku dłużnika oraz zmobilizowania dłużników poprzez doprowadzenie do zakazu prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.
Wspieramy firmy w profesjonalnym zarządzaniu należnościami. W trakcie wieloletniej praktyki udało się nam wypracować efektywne rozwiązania pozwalające na skuteczną ochronę interesu naszych Klientów. W celu przeprowadzenia sprawnej egzekucji wierzytelności prowadzimy nadto stałą współpracę z licznymi kancelariami komorniczymi, co pozwala na weryfikację ich efektywności i skrócenie czasu koniecznego do rzeczywistego zaspokojenia wierzytelności.
Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających jest jednym z najpowszechniejszych naruszeń w praktyce wymiaru sprawiedliwości.
Czyn ten może być rozpatrywany zarówno jako przestępstwo albo wykroczenie (art. 178a art. ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny lub art. 87 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń).
Dlatego jeżeli dojdzie do zatrzymania za jazdę po alkoholu, należy dokładnie przeanalizować stan faktyczny sprawy, sprawdzić czy nie popełniono podczas badania zawartości/stężenia alkoholu we krwi/wydychanym powietrzu żadnych błędów – tak, aby wybrać najbardziej korzystne rozwiązania oraz aby przygotować się do prowadzonych czynności i ewentualnego postępowania sądowego, aby zminimalizować ryzyko otrzymania surowej kary lub aby doprowadzić do uniewinnienia.
W Polsce zabronione jest kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości.
Konsekwencje naruszenia tego zakazu są jednak różne i zależą od stwierdzonego jego stężenia. Zgodnie z polskim prawem, dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi <0,2 ‰ (promila) i <0,1 mg w wydychanym powietrzu.
Należy jednak odróżnić stan po użyciu alkoholu od stanu nietrzeźwości:
1. Stan po użyciu alkoholu zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 – art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (u.w.t.p.a.).
2. Stan nietrzeźwości zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość – Art. 46 ust. 3 u.w.t.p.a. lub art. 115 § 16 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.
Za prowadzenie pojazdów w stanie po spożyciu alkoholu w 2018 r. grozi:
1. 10 pkt karnych;
2. grzywna od 50 zł do 5000 zł;
3. od 5 do 30 dni pozbawienia wolności;
4. od 6 miesięcy do 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów;
5. jest to wykroczenie.
Za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości w 2018 r. grozi:
1. 10 pkt karnych;
2. grzywna uzależniona od dochodów sprawcy;
3. od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;
4. do 2 lat pozbawienia wolności (do 12 lat w przypadku recydywy i sprawcy wypadków śmiertelnych);
5. od 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów;
6. jest to przestępstwo.
Kancelaria Adwokacka Pawła Woronowicza wyróżnia się w codziennej pracy profesjonalizmem oraz indywidualną analizą każdej sprawy. Wybierając usługi naszej Kancelarii, możecie być Państwo pewni, że dopilnujemy, aby byli Państwo zadowoleni z jakości świadczonych usług prawnych.
Zapraszamy do kontaktu z nami – opracujemy odpowiednią taktykę procesową oraz będziemy reprezentować Państwa przed Prokuraturą, Policją, a także Sądem.
Prawnicy Kancelarii dysponują doświadczeniem zdobytym w setkach spraw, w których świadczyli pomoc osobom zatrzymanym za jazdę pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.
25 maja 2018 r. weszło w życie RODO (GDPR), czyli nowe unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych. Zmiany, jakie muszą wprowadzić firmy w krajach członkowskich Unii Europejskiej w związku z wprowadzeniem powyższych przepisów są poważne, a niedostosowanie się grozi poniesieniem nawet kilkumilionowych kar pieniężnych.
Kara za brak poprawnej implementacji RODO to nawet 20 mln euro, a w przypadku przedsiębiorstwa nawet do 4% jego całkowitego rocznego przychodu z poprzedniego roku obrotowego!
General Data Protection Regulation (GDPR), czyli Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO) było opracowywane przez cztery lata, a ostatecznie przyjęte zostało przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej w kwietniu 2016 r.
Przepisy RODO dotyczą wszystkich firm, które gromadzą i wykorzystują dane dotyczące osób fizycznych. Mogą to być zarówno duże korporacje – na przykład firmy ubezpieczeniowe czy instytucje finansowe – oraz niewielkie rodzinne przedsiębiorstwa, jak sklep internetowy czy salon kosmetyczny. Przedsiębiorca będzie zobowiązany samodzielnie przeanalizować, jakimi danymi osobowymi dysponuje, co konkretnie się z nimi dzieje i jakie ryzyko się z tym wiąże – a ostatecznie dobrać optymalne środki, które to ryzyko zminimalizują. Oceną tego, czy dane są należycie zabezpieczone, każdorazowo zajmie się pracownik urzędu ochrony danych osobowych.
Wina naruszenia danych osobowych spoczywa zawsze na przedsiębiorcy, dlatego tak ważne jest uzyskanie profesjonalnej pomocy we wdrożeniu powyższych przepisów.
Pomoże Państwu w tym Kancelaria Adwokacka Pawła Woronowicza, która świadczy kompleksowe usługi w przedmiocie wprowadzania procedury RODO u przedsiębiorców, sporządza wszelką dokumentację i przeprowadza szkolenia.