Zalane mieszkanie? Należy Ci się odszkodowanie! 

Pęknięta rura i zalane mieszkanie to fatalne w skutkach połączenie, które może być źródłem wielu kłopotów. Co zrobić, gdy z taką nieszczęśliwą sytuacją spotkamy się osobiście? Jak się na nią przygotować i jakie kroki podjąć, aby w razie konieczności uzyskać godziwe odszkodowanie? Zachęcamy do lektury, w której dowiecie się, w jaki sposób działać, gdy dojdzie do zalania mieszkania.

Krok pierwszy – ustalenie sprawcy i odpowiednia dokumentacja

Przy tym stosunkowo popularnym, aczkolwiek nad wyraz pechowym zdarzeniu, kluczowe jest to, aby właściwie zidentyfikować sprawcę niefortunnego zdarzenia. Logika momentalnie podpowiada nam, że winny jest sąsiad, który mieszka nad nami, ale rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Owszem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyny takiego stanu rzeczy trzeba szukać piętro wyżej, ale dość często okazuje się, że wina może leżeć po zupełnie innej stronie. W praktyce wygląda to bowiem tak, że za wycieki z instalacji hydraulicznej poziomej istotnie odpowiadają właściciele mieszkań, natomiast za usterki w pionach odpowiedzialność ponosi spółdzielnia lub zarządca nieruchomości.

Gdy uda nam się ustalić winnego zaistniałej sytuacji, należy zacząć uruchamiać procedury, które mają na celu uzyskanie odpowiednio wysokiego odszkodowania. W tym celu zawsze warto udokumentować skalę zniszczeń, do których doszło wskutek zalania. Wykonanie kompletu zdjęć czy nagranie krótkiego filmu może później stanowić jakościowy dowód i okazać się bardzo ważnym elementem podczas dochodzenia swoich roszczeń.

Rodzaje ubezpieczeń – kiedy i od kogo domagać się odszkodowania?

Ubezpieczenie mieszkania jest czymś, co zapobiegliwie robi wielu z nas. Niefortunne sytuacje losowe mogą mieć opłakane konsekwencje, dlatego taka forma zabezpieczenia własnego majątku jest powszechna i cieszy się dużą popularnością. Jeśli jednak planujemy domagać się stosownego odszkodowania od sąsiada, to sam fakt ubezpieczenia przez niego mieszkania będzie niewystarczający. Kluczowe w takiej sytuacji jest to, aby dana osoba miała wykupioną także polisę OC w życiu prywatnym. Jeśli tak właśnie się stało, a sąsiad poczuwa się do odpowiedzialności za spowodowane zalaniem szkody, uzyskanie stosownego odszkodowania nie powinno stanowić większego problemu. Co w przypadku, gdy ta osoba nie czuje się jednak winna lub nie posiada polisy OC w życiu prywatnym?

W tej sytuacji opcji jest kilka. Możemy między innymi skorzystać z własnej polisy mieszkaniowej. Kolejność działań będzie taka, że nasz ubezpieczyciel wyceni szkody, wypłaci odszkodowanie, a później sam będzie domagał się pokrycia tych kosztów przez faktycznego winowajcę. Rozwiązanie to ma swoje plusy, ponieważ pomaga stosunkowo szybko pozbyć się problemu, a my przestajemy być stroną w sporze. Takie działanie ma jednak również wady. Wycena sporządzona przez naszego ubezpieczyciela może nie być satysfakcjonująca, my natomiast musimy się liczyć ze wzrostem składki na kolejne lata.

Masz problem? Poradź się specjalisty

Domaganie się odszkodowania od winowajcy (sąsiada, zarządcy nieruchomości czy czasami nawet producenta sprzętu hydraulicznego, który uległ awarii) nie zawsze jest rzeczą prostą. Sytuacje, w których ktoś poczuwa się do odpowiedzialności, posiada odpowiednią polisę i chce z nami bezkonfliktowo współpracować, nie są niestety na porządku dziennym. Zdarza się tak, że aby uzyskać satysfakcjonującą nas rekompensatę, musimy poświęcić dużo czasu, środków oraz nerwów. Warto rozważyć zatem kontakt z prawnikiem, który będzie służył radą i podpowie, w jaki sposób rozwiązać wszystkie problemy.

Jeśli Twoje mieszkanie zostało zalane i zastanawiasz się, jakie kroki podjąć, zaczerpnij porady u podmiotów fachowych, które pomogą Ci opanować tę trudną sytuację i wskażą, w jaki sposób dochodzić swoich praw.

Kancelaria Adwokacka Adwokata Pawła Woronowicza z siedzibą w Szczecinie świadczy kompleksową pomoc prawną w zakresie dochodzenia odszkodowań i pozostaje do Twojej dyspozycji.