Windykacja należności – jak skutecznie odzyskać pieniądze?

W starożytnym Rzymie popularna była taka oto sentencja: mały dług stwarza dłużnika, duży dług stwarza wroga. Od czasu upadku tego wielkiego imperium minęło już ponad 1500 lat, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że ta maksyma nie straciła zbytnio na aktualności. Długi nadal są częścią naszej codzienności i jest to zjawisko, które we współczesnym świecie moglibyśmy niestety określić mianem powszechnego.

W tym momencie automatycznie nasuwa się zestaw konkretnych pytań. Co zrobić, gdy ktoś jest nam dłużny pieniądze? Jakie kroki podjąć, aby te środki finansowe odzyskać? Kiedy warto poprosić o pomoc prawnika? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Windykacja należności oraz jej rodzaje

Próbując właściwie zdefiniować ten termin, możemy stwierdzić, że jest to w pełni legalny proces dochodzenia własności za pomocą dopuszczanych przez przepisy prawa środków. Rodzaje windykacji i postępowań z nią związanych mogą się jednak od siebie znacząco różnić. Na początku przeanalizujmy wariant najprostszy, czyli windykację miękką.

Mówiąc w skrócie, polega ona na spokojnym i konsekwentnym dochodzeniu roszczeń przy użyciu podstawowych narzędzi. Zaliczać się do nich będą między innymi telefony z przypomnieniem o długu, prośby o jego zwrócenie czy też oficjalne wysłanie wezwania do zapłaty. Możliwe jest także ostrzeżenie o zamiarze przekazania informacji o zobowiązaniu dłużnika do jednego z biur informacji gospodarczej.

Gdy windykacja miękka zawiedzie, często decydujemy się na jej alternatywną formę, czyli windykację twardą. Ta charakteryzuje się zdecydowanie bardziej radykalnymi ruchami, które mają wymusić na dłużniku spłatę zobowiązania. Takie działania łączą się więc z postępowaniem sądowym, egzekucyjnym czy w niektórych przypadkach nawet karnym.

Rozwiązanie polubowne czy spotkanie w sądzie?

Nie da się ukryć, że rozwiązaniem optymalnym dla obu stron będzie polubowne wyjaśnienie spornej kwestii. Ocena wysokości zadłużenia, forma spłaty oraz jej terminowość to elementy, które składają się na osiągnięcie porozumienia. Jeśli obie strony będą w tych kwestiach zgodne, dług zapewne uda się zwrócić bez konieczności wstępowania na drogę sądową.

Niestety, taki obrót spraw nie zdarza się zawsze. Wielokrotnie osoby zalegające uchylają się od płacenia i robą wszystko, aby tylko do niego ostatecznie nie doszło. Uważając na to, aby nie doszło do przedawnienia roszczenia, jesteśmy często zmuszeni, aby w celu odzyskania pieniędzy, podjąć zdecydowanie bardziej stanowcze kroki.

Koniec końców wiele tych spraw ma swój finał w sądzie. Takie rozwiązanie jest jednak czasochłonne, generuje stres i łączy się z wydatkami. Powyższe sprawia, że warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy wykwalifikowanego specjalisty. Odpowiedni prawnik nie tylko starannie zajmie się całą sprawą i poprowadzi ją do końca, ale też zagwarantuje spokój, oszczędność czasu i nerwów.

Kancelaria Adwokacka Adwokata Pawła Woronowicza z siedzibą w Szczecinie świadczy pomoc w sprawach związanych z windykacją należności. Jeśli masz problemy w tym zakresie, służymy pomocą. Pomożemy Ci odzyskać pieniądze i postaramy się sprawić, aby uciążliwy problem zniknął raz na zawsze. Zapraszamy do kontaktu.