Sporządzanie i opiniowanie umów

Umowy – czy tego chcemy czy nie, stanowią istotną część życia każdego z nas. Spotykamy się z nimi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Oddziałują nie tylko na teraźniejszość, ale często mają też wymierny wpływ na kształtowanie naszej przyszłości. Jak właściwie zadbać o ten aspekt i odpowiednio zabezpieczyć się przed konsekwencjami pochopnych decyzji? Już tłumaczymy.

Rodzaje umów i budzące się wątpliwości

Na początku wyjaśnijmy, czym w ogóle są umowy. Opierając się na terminologii, wykorzystywanej w prawie cywilnym, możemy stwierdzić, że są to zgodne porozumienia co najmniej dwóch stron, regulujące ich wzajemne obowiązki bądź prawa. Z umowami spotykamy się tak naprawdę na co dzień, ponieważ są obecne w bardzo wielu aspektach naszego życia.

Kupno lub wynajem mieszkania, podjęcie nowej pracy, pożyczka finansowa, rozwód, otwarcie konta w banku, zakup abonamentu telefonicznego, kontrakt biznesowy – to tylko kilka przykładowych sytuacji, w których musimy wspomagać się umowami. Te, choć powszechnie stosowane i obecne w tak wielu dziedzinach naszego życia, nie zawsze są jednak całkowicie zrozumiałe.

W tym momencie powstają ważne pytania: co zrobić, gdy budzą się w nas uzasadnione wątpliwości i mamy poczucie, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie przeanalizować wszystkich implikacji, jakie może nieść za sobą dana umowa? Jak się zachować, gdy nie rozumiemy w pełni zawartych w niej zapisów prawnych? W jaki sposób zabezpieczyć się przed ewentualnymi następstwami niekorzystnie skonstruowanego porozumienia?

Merytoryczna pomoc i gwarancja bezpieczeństwa

Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi dobry prawnik. Współpraca z rzetelną i kompetentną osobą zdecydowanie zminimalizuje ryzyko podjęcia niewłaściwych decyzji. Odpowiedni doradca nie tylko zaopiniuje określoną  umowę, ale też pomoże przygotować projekt, objaśni zawarte zapisy i przedstawi możliwe konsekwencje konkretnych działań. Jeśli więc zastanawiamy się czy zaproponowane nam warunki są korzystne i czy między wierszami nie zostały ukryte potencjalne problemy, warto skonsultować sprawę z profesjonalistą. Jak zostało już napisane wcześniej – niektóre decyzje mają wymierny wpływ na naszą przyszłość i mogą oddziaływać na wiele kolejnych lat. To tylko obrazuje, że tematu pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować i gdy tylko pojawią się wątpliwości, dobrze jest zasięgnąć opinii.

Jednym z filarów działalności Kancelarii Adwokackiej Adwokata Pawła Woronowicza z siedzibą w Szczecinie jest właśnie sporządzanie oraz opiniowanie umów. Rzetelnie przeanalizujemy dowolny projekt porozumienia, wytłumaczymy istotę zawartych w nim zapisów, udzielimy konkretnych porad, zasugerujemy rozwiązania. Jeśli więc masz wątpliwości w kwestii zaproponowanej umowy lub też osobiście potrzebujesz stworzyć tego rodzaju dokument, służę pomocą. Pamiętaj, że adwokat  wesprze Cię od początku do końca tego procesu i pomoże podjąć decyzje, które zagwarantują Ci bezpieczeństwo.